Βρίσκεστε εδώ:: Παρακολούθηση Μαθήματος Διοίκησης Ανθρωπίνων Πόρων

Παρακολούθηση Μαθήματος Διοίκησης Ανθρωπίνων Πόρων

Σας πληροφορούμε ότι η Ειδική Διατμηματική Επιτροπή του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών στη Διοίκηση Επιχειρήσεων στη συνεδρίασή της (αρ. συν. 4/27-9-2012) αφού έλαβε υπόψη τα ηλεκτρονικά  μηνύματα  μεταπτυχιακών φοιτητών του τμήματός σας, αποφάσισε να σας ενημερώσει ότι δεν είναι δυνατό να πραγματοποιηθεί η εξειδίκευση Διοίκηση Ανθρωπίνων Πόρων λόγω της τροποποίησης του Κανονισμού στην παράγραφο 4.1 Δομή και Περιεχόμενο Προγράμματος του Άρθρου 4 –ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ όσον αφορά τον απαραίτητο αριθμό φοιτητών που απαιτούνται για τη διδασκαλία ενός μαθήματος επιλογής καθώς και β) την προσθήκη στο ίδιο άρθρο, ενός εδαφίου σχετικού με τη λειτουργία μίας εξειδίκευσης το οποίο έγινε αφού έλαβε υπόψη της ορθολογιστική διαχείριση των εισροών και εκροών του προγράμματος και έχοντας ως στόχο τη βιωσιμότητα του προγράμματος.

Ωστόσο, η Ε.Δ.Ε. συμφωνεί ότι ορθώς εντοπίστηκε η παράλειψη του προγράμματος σπουδών να συμπεριλάβει τουλάχιστον και ένα μάθημα της εξειδίκευσης Διοίκησης Ανθρωπίνων Πόρων ως δυνατότητα επιλογής στη Γενική κατεύθυνση. Για το λόγο αυτό και με βάση το γεγονός της μεταβατικής φάσης στην οποία βρίσκεται το πρόγραμμα, η ΕΔΕ αποφάσισε να προσφέρει ένα επιπλέον μάθημα επιλογής της συγκεκριμένης εξειδίκευσης για να το παρακολουθήσουν όσοι φοιτητές επιθυμούν ως επιπλέον, ανεξάρτητα από την εξειδίκευση που έχουν επιλέξει. Το μάθημα που θα προσφερθεί θα είναι αυτό που θα έχει τις περισσότερες δηλώσεις (με όριο τουλάχιστον 6 φοιτητές) και δεν θα απαιτείται η καταβολή των αντίστοιχων διδάκτρων. Η παρακολούθηση του μαθήματος θα αναφέρεται στο πιστοποιητικό σπουδών.

Εναλλακτικά, όσοι ενδιαφέρονται να παρακολουθήσουν οπωσδήποτε την εξειδίκευση Διοίκηση Ανθρωπίνων Πόρων μπορούν αν θέλουν (και έχουν τη δυνατότητα της αναπόφευκτης καθυστέρησης) να ζητήσουν αναστολή ώστε να την παρακολουθήσουν το επόμενο εξάμηνο (στο πρόγραμμα για Στελέχη Επιχειρήσεων) εφόσον όμως δηλωθεί από τους φοιτητές και λειτουργήσει.

Στον παρακάτω σύνδεσμο παρατίθεται το έντυπο αίτησης δήλωσης μαθήματος της εξειδίκευσης Ανθρωπίνων Πόρων:

Ο Πρόεδρος του Δ.Π.Μ.Σ.
στη Διοίκηση Επιχειρήσεων