Βρίσκεστε εδώ:: Εκδηλώσεις στο Πλαίσιο του Μεταπτυχιακού των Executives

Εκδηλώσεις στο Πλαίσιο του Μεταπτυχιακού των Executives

Στο πλαίσιο των μαθημάτων επιλογής του Γ΄εξαμήνου της ειδικότητας Marketing, Διοίκηση Πωλήσεων και Business to Business Marketing  του εαρινού εξαμήνου των executives, παραγματοποιήθηκαν (όπως και σε κάθε εξάμηνο) 2 σημαντικές εκδηλώσεις :

• Το Σάββατο 5 Μαίου 2012 ο Εμπορικός Διευθυντής της OLYMPIA ELECTRONICS κ. Μπάμπης Μαρμάγγελος, μίλησε στους φοιτητές μας για την οργάνωση πωλήσεων που ακολουθεί μία επιχείρηση προϊόντων υψηλής τεχνολογίας στην ελληνική αγορά. Ο ομιλητής αναφέρθηκε σε όλο το φάσμα της λειτουργίας των πωλήσεων και κυρίως στην στρατηγική της συγκεκριμένης λειτουργίας στην πετυχημένη και κερδοφόρα ανάπτυξη της επιχείρησης του. Παρουσίασε πλήθος πινάκων, στατιστικών δεδομένων και μοντέλων παρακολούθησης των πωλήσεων που εφαρμόζει η συγκεκριμένη επιχείρηση.
  • To Σάββατο 2 Ιουνίου 2012 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στην ΦΑΡΜΑ ΚΟΥΚΑΚΗ Α.Ε στους Κάτω Αποστόλους Κιλκίς. Ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρίας κ. Αθανάσιος Κουκάκης στην διάρκεια της 6ωρης παραμονής των φοιτητών στις εγκαταστάσεις της εταιρίας εκτός των θεμάτων «Διοίκησης Πωλήσεων» και «Βusiness to Business Marketing» που αναπτύσσονται από την επιχείρηση του, αναφέρθηκε και στην οργάνωση όλης της πρωτογενούς παραγωγής της ΦΑΡΜΑΣ. Ετσι οι φοιτητές μας πήραν μια ολοκληρωμένη εικόνα μιας οργανωμένης κάθετης μονάδας, από την δημιουργία της πρώτης ύλης (εκτροφή αγελάδων και προβάτων), την επεξεργασία και την δημιουργία μιας ευρείας γκάμας γαλακτοκομικών προϊόντων, την διανομή και την κατανάλωση τους.

ΔΙΔΑΣΚΩΝ: Δρ Κων/νος Γ. Γεωργάκας

Επισκέπτης Καθηγητής