Βρίσκεστε εδώ:: Επισκέπτρια Ομιλήτρια στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στη Διοίκηση Επιχειρήσεων (MBA) η κα Μαρία Χατζηπαράσχη, Διευθύντρια Δημοσίων Σχέσεων του ξενοδοχείου Mediterranean Palace.

Την Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου 2013, οι φοιτητές/τριες του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στη Διοίκηση Επιχειρήσεων στο πλαίσιο του μαθήματος «Ηγεσία, Επικοινωνία και Δημόσιες Σχέσεις» είχαν μια μοναδική εμπειρία καθώς η κα Μαρία Χατζηπαράσχη, Διευθύντρια Δημοσίων Σχέσεων του ξενοδοχείου Mediterranean Palace ήταν προσκεκλημένη της διδάσκουσας του μαθήματος, Αναπληρώτριας Kαθηγήτριας, κας Τσιότσου, Ροδούλας.

Η παρουσίαση της κας Χατζηπαράσχη αφορούσε στο σχεδιασμό και την ανάπτυξη ενός προγράμματος δημοσίων σχέσεων και στις κύριες δραστηριότητες της . Επίσης, η κα Χατζηπαράσχη καθήλωσε το ενδιαφέρον των φοιτητών/τριών με την παρουσίαση περιπτώσεων διαχείρισης δύσκολων πελατών καθώς και με την ανάλυση πρωτότυπων ενεργειών (π.χ. το μήνυμα του μήνα) που πραγματοποιεί το τμήμα της. Το χιούμορ και η αμεσότητα της ομιλήτριας μετέτρεψαν το μάθημα σε μία ενδιαφέρουσα, απολαυστική και ευχάριστη συζήτηση, η οποία θα αποτελεί για τους/ις συμμετέχοντες μία από τις καλύτερες αναμνήσεις τους από το ΜΒΑ.

ΣΥΝΤΟΜΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΗΣ ΟΜΙΛΗΤΡΙΑΣ

xristodoulou

Η Μαρία Χατζηπαράσχη γεννήθηκε στη Νάουσα Ημαθίας. Είναι απόφοιτος του 2ου Λυκείου Νάουσας και ήρθε στην Θεσσαλονίκη για σπουδές. Πέρασε στη Νομική Σχολή του Α.Π.Θ. που τόσο ονειρευόταν στα μαθητικά της χρόνια! Μετά από την πρακτική εξάσκηση επαγγέλματος και την εργασία της ως συνεργάτιδα δικηγόρος σε δικηγορικό γραφείο για 3 χρόνια, κατέληξε: Η δικηγορία είχε κάνει τον κύκλο της για εκείνη.

Η αναζήτηση και περισσότερο η τύχη την έστρεψαν στον ξενοδοχειακό κλάδο και όπως αποδείχτηκε μια θέση την περίμενε στο ξενοδοχείο Mediterranean Palace, αυτή των Δημοσίων Σχέσεων. Εργάζεται εκεί από τον Δεκέμβριο του 1999 έως και σήμερα. Η καθημερινότητά της συνδυάζει και την οργάνωση εκδηλώσεων κάθε είδους (επαγγελματικών και κοινωνικών).