Βρίσκεστε εδώ:: Επισκέπτης Ομιλητής στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στη Διοίκηση Επιχειρήσεων (Executive MBA), ο εξέχων καθηγητής του Aston Business School Εμμανουήλ Θανασούλης

Το Σάββατο 26/04/15, στα πλαίσια του μαθήματος «Ποσοτική Ανάλυση Διοικητικών Αποφάσεων», οι φοιτητές και οι φοιτήτριες του Α' εξαμήνου του Μεταπτυχιακού Προγράμματος στη Διοίκηση Επιχειρήσεων είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια διάλεξη από τον καθηγητή Ε. Θανασούλη του Aston Business School.

Η διάλεξη αποτελούνταν από δύο τμήματα: Στο πρώτο έγινε μία περιεκτική εισαγωγή στη μέθοδο μέτρησης αποδοτικότητας DEA (Data Envelopment Analysis) με χαρακτηριστικά παραδείγματα και εφαρμογές. Η μέθοδος DEA, η οποία στηρίζεται στον γραμμικό προγραμματισμό, χρησιμοποιείται εδώ και δεκαετίες σε όλο τον κόσμο σε προβλήματα μέτρησης της σχετικής αποδοτικότητας και παραγωγικότητας. Έχουν δημοσιευτεί αρκετές χιλιάδες σχετικά άρθρα σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά σε κλάδους η Τραπεζική, η Εκπαίδευση σε όλες τις βαθμίδες, στη ρύθμιση φυσικών μονοπωλίων (π.χ. υδάτινοι πόροι, ενέργεια), στην φορολογική πρακτική, στην υγεία, στο λιανεμπόριο και στις υπηρεσίες. Στο δεύτερο τμήμα της ομιλίας παρουσιάστηκε ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον case study με τίτλο «Estimating Potential Cost Savings in Health Care Delivery» το οποίο αφορά ένα υπό εξέλιξη έργο το οποίο διευθύνει ο καθηγητής Θανασούλης, στον τομέα των υπηρεσιών υγείας στο Ηνωμένο Βασίλειο.

ΣΥΝΤΟΜΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΤΟΥ ΟΜΙΛΗΤΗ

thanassoulis

Ο κ. Ε. Θανασούλης είναι καθηγητής Management Science στο Operations & Information Management Group του Aston Business School από το 1999. Πριν από το Aston University ήταν καθηγητής στο αντικείμενο της Επιχειρησιακής Έρευνας στο University of Warwick. Είναι ένας από τους κορυφαίους ερευνητές στο χώρο της Επιχειρησιακής Έρευνας και ειδικότερα στο αντικείμενο της μέτρησης αποδοτικότητας (Performance Management) με έμφαση στην χρήση Ποσοτικών Μεθόδων βασισμένων στο γενικό πλαίσιο της Data Envelopment Analysis, (DEA). Επιπλέον πληροφορίες για τον ομιλητή μπορείτε να δείτε στον ιστοτόπο του Aston Business School, δηλαδή εδώ.